Sparta Praha prohrála s Liverpoolem 5:1

Sparta Praha utrpěla drtivou porážku od Liverpoolu se skóre 5:1. Sparťané se nedokázali vyrovnat s rychlostí, technikou a dovednostmi soupeře. Pouze jediný gól vstřelil Veljko Birmančevič.

Rozdíl byl propastný ve skóre, ve hře, v individuálních dovednostech, v rychlosti, v pohybu, v technice s míčem. Ve všem. K tomu naivní a šíleně chybující sparťané, to nemohlo pro ně dopadnout dobře. A taky nedopadlo. Jen jeden světlý okamžik hosté na Anfieldu ukázali. Veljko Birmančevič dostal kolmici od Preciada, přesprintoval Enda a vystřelil podél liverpoolského brankáře Kelehera. Pak rychle běžel pro míč do sítě, aby se hned hrálo. Ne, sparťanští fotbalisté se nemohli dotáhnout, gólem v závěru prvního poločasu korigovali minuty hrůzy, které v úvodu osmifinálové odvety Evropské ligy prožili. Sparťanům hrozila nevídaná ostuda. V sedmé minutě to bylo 0:0, ve čtrnácté 4:0 pro Liverpool. Čtyři góly do Vindahlovy sítě padly během necelých sedm minut. To musí rekord nejen Evropské ligy. Priskeho tým se nepoučil z úvodního duelu v Praze, kdy v úvodu trestuhodně chyboval a nakonec podlehl 1:5. V odvetě na tři góly soupeři sparťané sami přihráli, darovali je. Sparťanští fanoušci se v Liverpoolu dobře baví, na Anfieldu ovládají atmosféru. První dal Nuňez po zpětné přihrávce Szoboszlaie. I ten byl zbytečný, ve vápně zůstal nehlídaný, přestože v něm sparťané měli skoro všehny hráče. Na druhou branku Clarkovi namazal kapitán Krejčí, když mu přihrál přimo mezi penaltu a velké vápno. Před třetí Zelený jako střední stoper volil zasekávačku, přišel o míč a Salah levačkou volil krásný obstřel. A před čtvrtou po ztrátě ve středu pole se Ryneš snažil míč ve skluzu zastavit, ale nešťastně ho poslal Salahovi do běhu. Ten prudkou přihrávkou na malé vápno vyvzal ke skórování Gakpa, jehož neuhlídal Vitík. Běžela čtrnáctá minuta a kapitán Krejčí svolal spoluhráče do středu pole, aby si něco řekli. Trenér Priske si sundal bundu a koučoval jen v roláku, jak mu bylo horko, spíš úzko. Liverpool však sparťané aspoň přibrzdili. Hosté by se nejradši už viděli v letadle cestou domů, přitom čas tak pomalu ubíhal. Domácí však neměli dost. Například hrotový útočník Núňez sprintoval přes celé hřiště, aby u vlastního vápna zastavil pronikajícího Preciada a ještě hecoval narvané tribuny. Sparťané nestíhali ani faulovat, jejich první přestupek portugalský sudí odpískal až v 57. minutě... Už před zápasem při pohledu na sestavu Liverpoolu mohla vyvstat otázka: pane Kloppe, co vám sparťani udělali, že jste i za rozhodnutého stavu poslal do hry ofenzivní opory? Ze jmen šel respekt, z bouřících tribun rovněž. Sparťanská děkovačka po utkání v Liverpoolu. Po půlhodině po slibné pasáži, kdy sparťané drželi míč, se kombinací dostali až do šance, ale Kuchta nepřihrál a střílel vedle. Birmančevič byl možná v lepší pozici. Vzápětí po dalšího Krejčího nepřesnosti Núňez nedal tutovku z malého vápna. Možná pak Liverpool polevil, hosté se zlepšili a dali gól po pěkné přihrávce Preciada a šikovnosti rychlého Birmančeviče. Jenže sotva začal druhý poločas, Szoboszlai za pomoci Krejčího teče z pravé strany překonal Vindahla popáté. Nebude se opakovat scénář z první půle? Všechno k tomu nasvědčovalo. Centr z rohu Vindahl vyboxoval jen za velké vápno, Elliott, jeden ze tří nových můžu na hřišti, po přihrávce střílel z osmnácti metrů z první, ve skrumáži ve vápně tečoval Gakpo a Vindahl se jen ohlédl. Ale Liverpool stále neměl dost. Pořád do toho šlapal. Když Quansah tvrdým skluzem poslal k zemi Sadílka a dostal žlutou kartu, trenéra Kloppa verdikt tak rozčílil, že i jeho sudí napomenul. Domácí si dál vytvářeli šance, ale Vindahl už žádný míč nepustil. Blýskl se dalšími třemi zákroky, jinak by Liverpool atakoval dvouciferné skóre. Evropská liga 2023/2024 14. 3. 2024 21:00 Náhradníci: L. Díaz, A. Mac Allister, K. Tsimikas, H. Elliott, V. van Dijk, J. McConnell, K. Gordon, M. Musialowski, J. Danns, L. Koumas, Adrián, F. Mrozek Náhradníci: P. Vydra, I. Tuci, V. Olatunji, A. Karabec, M. Ševčík, L. Haraslín, J. Mejdr, J. Surovčík, T. Wiesner, V. Vorel, F. Panák, L. Sadílek Rozhodčí: A. Dias - P. Soares, P. Ribeiro Přejít na on-line reportáž