Aryna Sabalenka triumfuje ve finále US Open a stává se potřetí grandslamovou šampionkou

Aryna Sabalenka porazila Jessicu Pegulu ve finále US Open a stala se potřetí grandslamovou šampionkou. Sabalenka navázala na svůj úspěch ze Cincinnati a Australian Open, přičemž na US Open slaví své první vítězství.

Aryna Sabalenka navázala na svůj úspěch ze Cincinnati a po triumfu na Australian Open přidává i vítězství na US Open, kde slaví poprvé. V dramatickém finále zvládla světová dvojka opět porazit světovou šestku Jessicu Pegulu. Rodačka z Minsku se tímto stává potřetí grandslamovou šampionkou. Šestadvacetiletá Aryna Sabalenka měla na začátku letních měsíců problémy s ramenem, ale již v srpnu byla zpět. Její návrat na kurty jí přinesl nečekané porážky. Nejdříve na turnaji ve Washingtonu, kde skončila v semifinále proti Marii Bouzkové. Potom skončila ve čtvrtfinále v Torontu, když nenašla recept na Amandu Anisimovu. Poté však chytla Sabalenka vítěznou vlnu, která započala vítězstvím v Cincinnati a nyní čítá 12 zápasů během nichž ztratila jen jeden set. Běloruská tenistka na své cestě za třetím majorem porazila nejprve kvalifikantku Australanku Priscillu Hon 6:3, 6:3, a poté Italku Luciu Bronzetti 6:3, 6:1. Ve třetím kole změřila rodačka z Minsku síly s nasazenou dvacetdevítkou Ruskou Ekaterinou Alexandrovou, s níž ztratila jediný set na tomto grandslamu (2:6, 6:1, 6:2). V osmifinále stanula před Belgičankou a turnajovou třiatřicítkou Elisou Mertens, se kterou strávila na kurtu přes hodinu a půl s výsledkem 6:2, 6:4. Dále čelila Sabalenka dvěma hráčkám z TOP 12. Nejdříve to byla olympijská vítězka a světová sedmička Číňance Qinwen Zheng, které dovolila Aryna uhrát jen tři gamy za dva sety (6:1, 6:2). Příště si poradila s domácí hráčkou Emmou Navarro, která ji potrápila hlavně ve druhém setu 6:3, 7:6 (2). Naposledy a tedy ve finále se střetla Aryna znovu s domácí tenistkou Jessicou Pegulou. V úvodním setu ztratila světová dvojka vedení 5:2 a za stavu 5:5 musela odvracet brejkbol. Svůj servis nakonec udržela a ve dvanácté hře využila pátý setbol, který znamenal zisk prvního setu. Další sadu rozehrála opět lépe Sabalenka, která šla do vedení 3:0. Jenže Jessica chytla dech v podobě pěti her v řadě, a najednou vedla 5:3. I přesto se Aryna nenechala vykolejit a poslední čtyři gamy získala na svou stranu. Tímto grandslamovým triumfem navázala Aryna Sabalenka na svoje předchozí úspěchy,a to hlavně na dva z Melbourne Parku. Poprvé zde zvedla nad hlavu trofej v roce 2023 a podruhé letos. Na US Open slaví titul poprvé. Sabalenka je třetí aktivní tenistkou, která má ve své sbírce alespoň tři grandslamy. Úspěšnější je Polka Iga Swiatek (5) a Japonka Naomi Osaka (4). Navíc je to osm let od triumf Němky Angelique Kerber, která také během jedné sezóny ovládla Australian Open a US Open. "Těžko teď hledám slova. Tolikrát jsem si myslela, že jsem tu blízko vítězství. Byl to můj sen. A teď jsem konečně získala tuhle krásnou trofej, moc to pro mě znamená. Bylo to těžkých pár týdnů. Dnes jsem se ve druhém setu jen modlila," řekla Sabalenka během slavnostního ceremoniálu.