Gruzie - Česko 4:1, fotbalisté ve všem propadli, debakl zmírnili v závěru

Čeští fotbaloví fanoušci si marně vzpomínají na horší výkon než ten, který předvedli proti Gruzii. Tým hrál bez kreativity, plánu a systému, což vedlo k debaklu. I přes několik šancí Gruzínců se Češi nedokázali vymanit ze slabého výkonu.

Marně čeští fanoušci vzpomínají, kdy fotbalisté hráli tak špatně. Možná před šesti lety v přípravě v Rusku (1:5), po níž byl okamžitě odvolán kouč Karel Jarolím. Tehdejší výši porážky by Češi i překonali, pokud by Gruzínci proměnili i další velké šance. Tak mizerný národní tým v Tbilisi v sobotu večer byl. Ve všem horší než soupeř. Bez kreativity, bez plánu, bez systému, bez schéma. S fotbalem to většinu minut nemělo nic moc společného. Do toho podivné tahy trenéra Haška: Provod v první půli na desítce, v sestavě hráči, kteří v klubech takřka vůbec nenastupují... Národní mužstvo s Gruzií remizovalo na červnovém Euru 1:1 a nyní proti soupeři z druhého až třetího sledu, ještě nedávnému trpaslíkovi, v Lize národů propadlo. Hosté hráli spíš na náhodu a pořád stejně. Dostat míč do strany a centrovat do vápna na vysoké hráče. V úvodu tato jednoduchá taktika vycházela. Po centru Coufala hlavičkoval nebezpečně Schick, po rohu těsně nad Krejčí. Ale když se hrálo po zemi, byli Češi slabší. Nestíhali ve sprintech, nechávali se obcházet, sami nikoho neobešli. „Zápas se nám extrémně nepovedl. Patnáct dvacet minut jakž takž, ale pak nevím, co se stalo. Nebyli jsme organizovaní, nevím. V úterý s Ukrajinou musíme hrát úplně jinak. Když budeme hrát jako v Gruzii, prohrajeme s každým,“ řekl záložník Lukáš Provod v rozhovoru pro Českou televizi. Když se Gruzíncům povedlo vysoké míče odvrátit, vyráželi do brejků. Do střeleckých pozic se dostávali snadno, protože soupeř akce ve středu pole nedokázal zachytávat a ani hostující stopeři nehráli zrovna povedený zápas, především Zima často propadal. Z podobné situace se po půlhodině zrodil gól. Po odvráceném centru znovu propadl střed pole, Čakvetadze snadno proběhl, vysunul Kvaraccheliju, kterého v souboji nešikovně poslal k zemi Krejčí. Penaltu sám postižený proměnil. Už předtím měli domácí dvě dobré příležitosti, ale Čakvetadzeho střelu kryl Kovář, nová jednička, a Kočorašvili pálil po otočce těsně vedle. To už na hřišti nebyl debutant Matěj Ryneš, který si po dopadu ze vzduchu poranil záda a musel střídat. Je to špatná zpráva pro Spartu, v níž se Ryneš v úvodu sezony vyprofiloval v jednu z opor. Formu prokazoval také slávista Provod, ale v první půli jako by na hřišti ani nebyl. Nastoupil na pozici podhrotového hráče, což mu nesedělo, a vzhledem k projevu týmu neměl snad míč. Do druhého poločasu udělal kouč dvě změny, do hry poslal Lingra s Kalvachem, což se také nepovedlo. Moc dobře se ví, jak mají Gruzínci zvládnuté brejky. A jen v úvodních sedmi minutách měli tři nebezpečné útoky. Gól padl až ze třetího: Čakvetadze z poloviny hřiště utekl všem, viditelně nestíhal střídající Kalvach a domácí hráč míč procedil mezi nohama Kováře. V následujících třinácti minutách do rozložené české obrany padly další dva góly. Na 3:0 zvyšoval Mikautadze, který se trefil z voleje po centru ze strany, když na míč nedoskočil Krejčí. Na 4:0 se trefil po vtipném lobu Kočorašvili, který byl sám na penaltě. Kde byli Zima s Hranáčem? Do konce zápasu chyběla necelá půlhodina a Češi by se už nejradši viděli v kabině. Neměli protizbraň. Nic. Jen chaos. Ke slovu se dostali až v závěru, když už domácí povolili a užívali si ovací publika. Odražený míč z hranice vápna napálil pod břevno Kalvach.