Sparta porazila Shamrock 2:0 a úspěšně odstartovala boje o Ligu mistrů

Sparta získala slibný náskok do odvety díky gólům Birmančeviče a Wiesnera. I přes neproměněné šance mohlo být skóre vyšší. Po dvanácti letech Sparta vyhrála zápas na hřišti soupeře v předkolech evropských pohárů.

Slibný náskok do odvety, která se hraje příští týden na Letné, zajistily góly Birmančeviče a Wiesnera. Další nadějné možnosti hosté neproměnili, skóre mohlo být vyšší. I tak Sparta v předkolech evropských pohárů vyhrála zápas na hřišti soupeře po dvanácti letech. Pokud by domácí odvetu nepokazí, postoupí do 3. předkola Champions League a zároveň si minimálně zajistí účast v základní fázi Konferenční ligy. Vývoj její letošní pohárové premiéry určily dvě podobné situace, každá na jedné straně, které však dopadly rozdílně. Zatímco domácí Farrugia hrubku sparťanského gólmana nepotrestal, Birmančevič chybu v domácí rozehrávce ano. Nejdřív v 29. minutě Vindahl přihrál přímo na nohu soupeři, Farrugia střílel do odkryté brány, ale do rány mu skočil stoper Ross a zabránil jistému gólu. Ross přišel do Sparty teprve před týdnem, na pozici středního stopera nahradil odpočívajícího Panáka a celý zápas si vedl dobře. Od minulého úterý jako dánský stoper je v klubu i španělský krajní hráč Imanol a ten se postaral o první gól utkání. V 38. minutě vystihl rozehrávku domácích obránců, probil se do vápna a vypálil. Jeho dělovku brankář Pöhls sice vyrazil, spoluhráči však dovolili Birmančevičovi dvakrát dorážet a Sparta vedla. Trenér Friis zatleskal a střelec gólu při oslavě skočil u lavičky do náruče kustodovi Stracenému. Až od té chvíle se domácí rozhodli upustit od urputné defenzivy. Do té doby zalezli před vlastní pokutové území, odmítli hrát otevřenou partii, odkopávali a nakopávali. A taky čekali na chybu. Sparťané se nepřesností dopouštěli často, míč jim odskakoval, v kombinaci nebyli trpěliví, takže soupeři nabízeli dost možností k protiútokům. Nebezpečný byl především hbitý Farrugia, ale dvě střely z dobrých pozic poslal vysoko nad. Sparťané sice měli vysoké držení míče, ale do tempa se nemohli dostat. Domácí hru všemožně narušovali, od neochotných podavačů míčů, zdržování až po důrazné či drobné nefér zákroky. Domácí fanoušci, kteří bouřlivě skandovali Come on Rovers, byli vděční za každý úspěšný souboj či přesnou přihrávku. Hostům by proti těsné defenzivě pomohla individuální akce, při které by se povedlo obejít protivníka a soupeře přečíslit. Což právě ukázal až v úvodu druhé půle střídající Haraslín. Kuchta měl hned měl velkou šanci, vzápětí se za obranu dostal znovu, tentokrát místo střely volil přihrávku pod sebe, leč nepřesnou. Než padl druhý gól, rýsovala se šance pro domácí. Po centru zakročil těsně před nabíhajícím Kennym gólman Vindahl. Když se domácí začali zvedat, Sparta je uzemnila druhým gólem. V 64. minutě to byla parádní akce. Zelený vyvezl míč, dokázal ho šikovně prostrčit na Haraslína. Ten s ním udělal několik rychlých kroků, předal Kuchtovi, který z levé strany přetáhl centr na nabíhajícího Wiesnera. Ten pálil z voleje, brankář Pöhls si na míč sáhl, ale vyrazit ho nedokázal. Spartě pomohl příchod Haraslína, který hru výrazně oživil. V 70. minutě si v pokutovém území pohrál s obráncem, jeho střelu k bližší tyči brankář vyrazil, ani možná nevěděl jak. Pak se jen díval, jak míč po Sörensenově hlavičce letí těsně vedle. Od druhé branky sparťané dominovali, ale další nadějné protiútoky nedokázali správně vyřešit. Vidět při nich byli střídající Krasniqi s Olatunjim. Mohlo je to mrzet, protože v nastaveném čase si domácí vytvořili dvě tutovky. Při první hlavičku Graceho zázračně vyrazil Vindahl a z dohrávané akce Grace ve skluzu zakončil zblízka vedle. Liga mistrů 2024/2025 23. 7. 2024 21:00 Náhradníci: L. Steacy, T. Leitis, C. Barrett, S. Kavanagh, C. O’Sullivan, M. Poom, L. Grace, J. O’Rilley-O’Sullivan, A. Greene, R. Towell, D. Burns, C. Noonan Náhradníci: M. Suchomel, A. Sörensen, E. Krasniqi, V. Olatunji, J. Pešek, L. Sadílek, M. Ryneš, O. Kukučka, K. Daněk, L. Haraslín, V. Vorel, D. Pavelka Rozhodčí: J. Kooij - P. Inia, M. Kücükerbir Přejít na on-line reportáž